Skip to content Skip to footer

Yazılım İlkeleri

Pofuduk Dijital olarak, ürünlerimizin kullanıcı dostu olması için ve daha iyi hale getirme konusu üzerine çok düşünüyoruz ve çalışıyoruz.

Bilgi teknolojileri alanında sahip olduğunuz haklara saygı duymayan firma ve kişilerin gittikçe artması bizi endişelendiriyor. Niteliksiz yazılım ürünleri satmak için sizi kandırmaya çalışan kişiler ve firmalar hakkında çok sayıda bildirim alıyor ve bunların sayısı halen de artıyor. Bu durum kolay kolay değişeceğe de benzemiyor. Aslında, daha da kötüye gidiyor. Müşterilerimiz için ve sektörümüz için bu sorunlar konusunda daha etkili bir tutum sergileme sorumluluğu hissediyoruz.

Sektörün benimsemesinin gerektiğini düşündüğümüz bir ilkeler dizisi belirledik. Pazara sunduğumuz yazılımlarda bu yönergeleri kendimiz izlemeyi amaçlıyoruz. Bu ilkelerin sektör ve dünya genelinde tüm kullanıcıların yararına olduğuna duyduğumuz güçlü inanç ışığında, mevcut ve aday iş ortaklarımızı da bunları benimsemeye teşvik edeceğiz.

Bu doküman yalnızca bir başlangıçtır ve özellikle İnternet yazılımlarına odaklanmaktadır. Her daim değişmekte olan teknolojiye ayak uydurulması için bu kuralların da sürekli güncellenmesi gereklidir.

Bu konuda müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla sürekli fikir alışverişinde bulunabilmeyi umuyoruz. Bu ilkeleri daha iyi ve daha güncel hale getirmek için önerilerinizi bekliyoruz.

İlkeler
Yükleme; Hiçbir yazılımın, kendisini yüklemeniz için sizi aldatmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bilgisayarınızda bir yazılımı yüklerken veya etkinleştirirken her şey açık olmalı ve her zaman için hayır deme imkânınız olmalıdır. Hiçbir uygulama kendisini bilgisayarınıza gizlice veya yüklediğiniz ya da güncellediğiniz başka bir programın içine saklanarak yüklememelidir. Bir ürün paketi içindeki tüm uygulamaların işlevleri konusunda açık ve net olarak bilgilendirilmelisiniz. Pofuduk Dijital, hiçbir uygulamasını sizi aldatarak yüklenmesine izin vermez.

Önceden bilgilendirme; Bir uygulama yüklenirken veya etkinleştirilirken, sizi esas ve önemli işlevleri konusunda bilgilendirmelidir. Söz konusu uygulama size reklam göstererek üçüncü şahıslara para kazandırıyorsa, bunu net bir şekilde ve vurgulayarak açıklamalıdır. Bu bilgi, küçük yazı tipi kullanılan sayfalar dolusu yazının içine gizlenmemeli, ortalama bir kullanıcının görebileceği ve anlayabileceği şekilde sunulmalıdır.

Basit kaldırma; Bir uygulamanın nasıl devre dışı bırakılacağını veya silineceğini kolayca anlayabilmeniz gerekir. Bu işlem, görünür olsun veya olmasın uygulamanın tüm işlevlerini devre dışı bırakmak için silmesi gereken tüm bileşenleri bilgisayarınızda sorun çıkarmadan kaldırmaya çalışmalıdır. Bir uygulama devre dışı bırakıldığında veya silindiğinde etkin kalmamalı veya daha sonra otomatik olarak ya da başka bir uygulama tarafından etkinleştirilmemelidir.

Açık davranış; Kullanıcı deneyiminizi etkileyen veya değiştiren uygulamalar, bu değişikliklerin nedenini açık bir şekilde belirtmelidir. Örneğin bir uygulama bir pencere açıyorsa, o pencerede kendisinden sorumlu olan uygulama belirtilmelidir. Uygulamalar kendilerini kasıtlı olarak birden fazla veya kafa karıştırıcı isim altında gizlememelidir. Uygulama tarafından oluşturulan görünür öğelerin üzerine tıklamak gibi yollarla, uygulamayı doğrudan kontrol altında tutma imkânlarına sahip olmalısınız. Bir uygulama diğer uygulamaların sunduğu kullanıcı deneyimini etkilemek amacıyla tasarlanmış bir değişikliğe (ana sayfanızı belirlemek gibi) yol açıyorsa, bu değişiklikler size açıkça bildirilmelidir.

Bilgi Hırsızlığı; Bir uygulama, adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi topluyor veya iletiyorsa bunu bilmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda sizden açıkça izin alınması ve bu bağlamda hangi bilgilerin toplanacağının veya aktarılacağının da açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla ayrıntı için, bilgilerin nasıl kullanılacağını ve üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağını açıklayan bir gizlilik politikası da kolaylıkla bulunabilmelidir.

İyi ilişkilerin korunması; Pofuduk Dijital, yazılımları bu kurallara uymayan uygulamalarla aynı pakette sunulmasına izin vermez.

Birçok İnternet kullanıcısı, zamanla bilgisayarlarının reklam yazılımları, casus yazılımlar veya tamamen çöp niteliğindeki başka istenmeyen yazılımlarla dolduğunu fark eder. Bunun sebebi, kullanıcıların yükledikleri birkaç uygulama paketinde bulunan gereksiz öğeler ve bu öğelerin getirip bilgisayara yığdığı diğer gereksiz öğelerdir. Sorumluluk sahibi yazılım üreticileri, aracılar kanalıyla dahi olsa bu gibi uygulamalardan uzak durarak bu tür dağıtımların önüne geçebilirler.

Bu sorunların ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmaların hem kullanıcılarımızın hem de sektörün çıkarına olduğuna inanıyoruz.

Bu sebeple, yazılımlarımızı yukarıdaki kurallara uygun şekilde pazara sunmaya çalışacağız ve inanıyoruz ki sektörümüzün diğer üyelerinin de bu ilkeleri benimsemeleri siz kullanıcıların yararına olacaktır.