Skip to content Skip to footer

Gelişmiş SEO Analizi

Icon

SEKTÖR VE RAKİP ANALİZİ

Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra anahtar kelime bazında rakip analizini gerçekleştiriyoruz. Analizin ortaya çıkmasının ardından rakiplerinizin pazardaki paylarını araştırıyor ve sektörünüzün pazar raporunu size sunuyoruz.
Icon

ANALİZ & RAPORLAMA

Web sitenize çalışmaya başladığınız günden itibaren kullandığınız analiz araçlarının kurulumunu gerçkleştiriyoruz. Uygulamadığımız SEO stratejisinin sonuçlarını sürekli analiz ediyor ve müşterilerimizin profesyonel iş yönetim uygulaması üzerinden bilgilendiriyoruz.

Site İçi SEO Analizi

Site içi SEO kullanıcılara ve arama motorlarına etkisi büyük olmasından dolayı yazılımsal ve tasarımsal açıdan iki bölüme ayrılmaktadır. SEO kriterlerini hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Site Dışı SEO Analizi

Sayfa içeriğinin kullanıcılar ve arama motoru açısından uyumlu olabilmesi için anahtar kelime oranı ve içerik oranı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Icon

HEDEF ANALİZİ

Web sitenizi, teknik, içerik ve diğer konularda analiz ediyoruz. Hazırladığımız detaylı raporu size sunuyoruz. Hedef KPI’lara göre strateji belirlenerek yol haritası oluşturuyoruz.
Icon

DÖNÜŞÜM OPTİMİZASYONU

Web sitenizin kaliteli trafik olmasının ötesinde sitede gerçekleştirilen eylemin artmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Trafikle doğru orantıda artan dönüşüm sağlamak için sürekli olarak A/B testleri yapmaktayız. Başarılı bulduğumuz sonuçları genele uygulamaktayız.

Anahtar Kelime ve İçerik Analizi

Web sitenizi, teknik, içerik ve diğer konularda analiz ediyoruz. Hazırladığımız detaylı raporu size sunuyoruz. Hedef KPI’lara göre strateji belirlenerek yol haritası oluşturuyoruz.

Teknik Analiz

Kullanıcıların sitenize hızlı ve sorunsuz ulaşabilmesi için bulunduğu sunucunun sağlık durumunu ve performansını öğrenebilirsiniz. Hatta bunları iyileştirmek açısından bilgi edinebilirsiniz.

Performans Analizi

Kullanıcıların sitenize hızlı ve sorunsuz ulaşabilmesi için bulunduğu sunucunun sağlık durumunu ve performansını öğrenebilirsiniz. Hatta bunları iyileştirmek açısından bilgi edinebilirsiniz.

Mobil Analizi

Günümüzün en yaygın kullanılan cihaz Mobil ve kullanıcılar tüm işlerini Mobil üzerinden halletikleri için sitenizin her platforma uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SEO ANALİZİ

bir web sitesi sahibinin popüler arama motorlarındaki sıralamasını nasıl geliştirebileceğini gösteren bir rapordur.

Analiz genellikle tekrarlanan içeriği, web sitesine gelen bağlantıları ve URL yapısını analiz eder ve değerlendirir.

Bu rapor normalde bir web sitesi tarafından oluşturulur ve bir yazılım programı indirmeye gerek yoktur. Bazı SEO analiz siteleri bile web yöneticisine bulduğu sorunları nasıl çözebileceğini anlatıyor.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Her raporlama aracı ve SEO ajansı SEO analiz raporlarında farklı yönleri içerir, ancak bazı genel özelliklere sahip veri parçaları şunlardır:

 • Sektörünüzdeki en iyi rakipleri ve SEO performanslarını ayrıntılandıran rekabetçi SEO analizleri.
 • Mevcut pozisyonlar, pozisyon rekabeti, aylık aramalar, organik TO ve rakip anahtar kelimeleri içeren anahtar kelime performans raporları.
 • Spam, düşük kaliteli bağlantıları tanımlamak için denetimler.
 • Bağlantı kurma etkinliklerini ölçmek için sayfa dışı bağlantı kurma raporları.
 • Yük hızı ve gezinme gibi sayfa performans verileri.
 • Site yerleşimi ve yapısı hakkında bilgiler.
 • Yinelenen içeriği ve içerik bulunmayan sayfaları tanımlayan içerik denetimi.
 • Görüntüler için alt metnin kullanılması.
 • Meta açıklamaların kullanımı.
 • Sosyal medya entegrasyonunun kullanımı.
 • Site tasarımının masaüstü ve mobil cihazlara duyarlılığı.
 • Bu, kapsamlı bir SEO analiz raporunda görebileceğiniz birkaç parçadır.

KURUMSAL SEO NEDİR??

Yıllar geçtikçe gelişen ve değişen algoritma güncellemelerinden dolayı SEO çalışmaları daha da zorlayıcı hale geliyor. SEO çalışmaları ne kadar zor olursa maliyetler de o kadar yükseliyor. Bu yüzden küçük işletmeler maalesef işini internete taşımaktan çekiniyor. Kurumsal SEO paketimiz ile işini internete taşımak ve artık internetten de gelir elde etmek isteyen müşterilerimiz için birebir SEO paketidir.

Kurumsal SEO, tüm web sitesinin veya sadece bazı sayfaların Google sıralamalarını yükseltmek için uygulanan bir SEO stratejisidir. Bu hizmet manuel işlem gerektirmediğinden ve zamandan tasarruf sağladığı için kapsamlı SEO paketlerinden daha düşük maliyetlidir. NAKLOV tarafından sunulan SEO optimizasyon hizmetleriyle, web sitenizin Google’daki görünürlüğünü minimum çabayla geliştirebileceksiniz. Bunun gerçekleşmesi için sadece SEO alanındaki en son algoritma güncellemelerine uygun beyaz şapka SEO tekniklerini uyguluyoruz. Teknolojik yazılımlarımız, en kaliteli backlinkler oluşturmamızı ve günün her anında web sitenizin sıralamalarını takip etmemize yardımcı olur.

KAPSAMLI SEO

Çok çeşitli beyaz şapka SEO teknikleri ve araçlarıyla maksimum sonuç alın. Naklov, çevrimiçi işinize bugün mevcut olan en iyi çözümü sağlar. SEO hizmetlerimizle, kısa sürede etkileyici organik trafik ve satış büyümesini deneyimleyeceksiniz.

SEO, Google SERP’deki web sitesi sıralamanızı iyileştirmeyi amaçlayan dahili ve harici optimizasyonu içerir. Profesyonel web sitesi analizi, mevcut sorunları belirlememize ve yenilerini önlememize olanak tanır. Ayrıca, pazar alanınızdaki ana rakipleri analiz ediyor ve daha fazla web sitesi tanıtımı için bir strateji geliştiriyoruz. Kapsamlı anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin web sitenizi çevrimiçi bir ortamda nasıl bulduğunu anlamanızı ve mevcut içeriği ayarlama veya yeni bir içerik oluşturma ihtiyacını değerlendirmeyi mümkün kılar. Dahası, başarılı bir SEO kampanyasının anahtarı olduğu bilinen etkili bir bağlantı kurma stratejisine odaklanıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uluslararası SEO’da, bir SEO uzmanının amacı web sitesinin birkaç ülkede veya dilde organik aramasını iyileştirmektir. Uluslararası SEO, bir siteyi sınırlar olmadan optimize etmek için önlemler içerir.

Uluslararası siteniz için anahtar kelime araştırması yapmanın en kolay yolu rakipleri belirlemek ve anahtar kelime boşluk analizi yapmaktır. SEMrush ve Ahrefs gibi araçları ve hatta Google arama kutusunu kullanarak rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.

E-ticaret sitelerinde ürünü net bir şekilde tanımlayan, marka, model belirtilen şekilde ürünün adını belirlemelisiniz. Ardından ayırt edici özelliklerini listeleyebilirsiniz. Bu açıklamayı hazırlarken özgün bir dil kullanmaya, abartıdan uzak bir şekilde kullanıcılarda ilgi uyandıracak metin hazırlamalısınız. Ardından kullanıcıların en fazla dikkat ettiği noktalardan biri de ürün boyutları, mutlaka siteye eklemelisiniz. Teknik detaylarından ve kullanım şekillerinden de bahsetmeyi unutmayınız.

Arama sonuçları botları sitenizi hızlı tarayabilmesi ve aynı zamanda sizin belirttiğin sıklıkta uğrayabileceği sayfalara site haritası üzerinden ulaşmaktadır. Yani site içerisinde ki sayfaların sağlıklı taranabilmesi ve index alması için site haritası oluşturmanız daha sonra Search Console > Tarama > Site Haritaları kısmından Google’a bildirmeniz gerekiyor.

Oluşturulan Sitemap için karşılaşılabilecek hatalar, “Site haritası okunamadı”, “Genel HTTP hatası” ve “Site Haritanıza erişmeye çalışırken bir hatayla karşılaştık. Lütfen Site Haritanızın yönergelerimize uygun olduğunu ve belirttiğiniz konumdan erişilebildiğini doğrulayıp Site Haritanızı yeniden gönderin.” gibi hatalar bazen karşımıza çıkmaktadır.

Bu tür hatalara karşı

 •  ornekdomain.com/sitemap.xml’in sonuç verip vermediğini kontrol edin.
 •  Kullanmış olduğunuz eklentiden sitemap ayarlarını kontrol edin.
 •  Sitemap’i silip tekrar oluşturun
 •  Sitemap’deki URL’lerin ulaşılabilir olduğunu kontrol edin.
 •  Robots.txt’ye “sitemap: sitadi .com/sitemap.xml” yolu ile sitemap’i ekleyin.
 •  Site haritanızı test edip yeniden gönderin.

Yöntemlerini izleyebilirsiniz.

Sitemap, sitemizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların (link) bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır. Günümüzde site haritası, her sitede mutlaka bulunması gereken önemli SEO kriterlerinden biri haline gelmiştir.

Site Haritaları, sitenizde başka türlü bulamayacağımız sayfaları Google’a bildirmenin bir yoludur. En basit ifade ile, bir XML Site Haritası (genellikle Site Haritası olarak adlandırılır, ilk harfleri büyük S ve H olur), web sitenizdeki sayfaların bir listesidir.

Sitemap, GoogleBot gibi siteye uğrayan botların, siteyi daha iyi bir biçimde indexlemesi için rehberlik eden bir dosyadır. Türkçe’de  Site Haritası anlamını taşır. Dosyanın uzantısı, .xml’dir. Arama motorlarının indexleme hızında sitemap’ın etkisi büyüktür. Siteyi ziyaret eden botlar, sitemap dosyasının sayesinde, hangi sayfanın ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve webmaster tarafından belirlenen, hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder.

Sitemap’ın Faydaları

Sitemap dosyası olan bir web sitesi, indexlenirken daha ayrıntılı, daha hızlı ve daha çok indexlenir. GoogleBot, siteye girince sitemaptan web sitenin linkleri hakkında detayları çeker ve ona göre indexler. Kısacası sitemap kullanmaya başladığınız andan itibaren index sayınız ve index hızınızda, farkedilebilir artışlar olacaktır.

Index Kontrolü

Google’da sitenizin index alıp almadığını kontrol etmek istiyorsanız öncelikle istediğiniz linki ekleyip arama yapmalısınız. Eğer karşınızda sizin adresiniz çıkarsa, indexlenmiş demektir. Ancak çıkmıyorsa, halen index alma aşamasında olabilir. Aradan çok zaman geçtiyse ve halen indexlenmemişse Google Search Console araçlarından Google gibi getir kısmına girerek istediğiniz URL’nin index almasını sağlayabilirsiniz. Bunun bir diğer yöntemi ise, sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp index almasını beklemektir. Genelde bu tür çalışmalar sitenizin index almasını hızlandırmaktadır. Ve tabi SEO’ya daha doğru bir index aldırma şeklidir.

Yeni bir web sitesi açıldığında bu site için site haritası oluşturulup Search Console üzerinden web sitesi doğrulandıktan sonra sitemaps Google’a gönderilmelidir. Böylece Google bu yeni web sitesini daha çabuk fark edip, yazılan yeni yazılar için daha hızlı bir şekilde indeks alacaktır. Yazmış olduğunuz yazıların indeks alması yazılarınızın çalınmamasını sağlayacaktır. Eğer yazılarınız indeks almadan bu yazıların linklerini sosyal medya veya türevi platformlarda paylaşırsanız herhangi birisi tarafından bu yazılar çalınabilir. Başka sitede sizin sitenizden önce indeks alması sizin yazmış olduğunuz yazıyı kopya içerik durumuna düşürecektir. Sitenizdeki yazıların indeks alıp almadığını site:ornekdomain.com sorgusu ile kontrol edebilirsiniz.

Eski site haritanızın uzantısı eğer ornekdomain.com/sitemap.xml’den /sitemap_index.xml olarak yenilendiyse GoogleBot’ları tekrar test etmesi gerektirdi. Bu nedenle Google robotları sitenizin indexlerini tekrar indecelemek zorunda kaldı.

Eğer sitemap uzantısı değişmediyse, farklı bir problem yüzünden hitleriniz düştü. Ya en çok ziyaretçi aldığınız yerlerden linkiniz silindi ya da Google, Bing ve diğer arama motorların sonuçlarından düştünüz. Daha önce herhangi bir yerden backlink aldıysanız ve oradan büyük miktarda ziyaretçi geldiyse, ardından o bağlantınız silindiyse Google sizi bu yüzden sitenizi cezanlandırabilir.

Bunları kontrol ederek sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

İlk olarak site haritaları hakkında bilgi verelim. Site haritası bir web sitesinde yer alan tüm URL adreslerinin yoğunluğa göre sıralandığı bir yol haritasıdır diyebiliriz. Bu dosya içerisinde tüm sitenin tüm URL adresleri bulunmakta, kategorize edilerek farklı dosyalar, tarihler ve içeriklerle de zenginleştirilerek paylaştırılmaktadır.

Yoast WordPress SEO eklentisinin kendi içerisinde site haritası modülü bulunmaktadır lakin daha detaylı eklentiler daha fazla işinize yarayacaktır. Eklenti içerisinde olan “Google XML Sitemaps” eklentisi sürekli güncellenen bir yapıya sahiptir ve daha detaylı içeriğe sahip olan bu site haritası eklentisini tavsiye etmekteyiz. Görseller için ayrı bir site haritası oluşturmanız da sitenize fayda sağlayacaktır. Bunun için görsel yollarını ve alt etiketlerini iyi tespit eden bir eklenti kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sürekli aynı kelimeler üzerinden SEO çalışması yapmak bir süre sonra sitenizin ceza almasına ve gerilemesine neden olabilir. Bu yüzden SEO çalışmaları gerçekleştirirken belirli aralıklarda kelimelerinizi değiştirerek doğallığı sağlamanız gerekiyor. Bu konuda backlink çeşitliliği de önemlidir. Sürekli aynı backlink türleri de sitenizin gerilemesine neden olabilir. Ne kadar çok backlink çeşitliliğine önem verirseniz siteniz sağlam bir şekilde ilerleme sağlanır. Sitenize bir anti SEO çalışması yapıldığını düşünüyor iseniz sitenize gelen zararlı backlinkleri engellemeniz gerekiyor. Sitenize gelen zararlı backlinkleri tespit edebilmeniz için webmaster tools aracından sitenize bağlantılar kısmında görebilirsiniz bunun yanı sıra ücretli araçlardan biri olan Ahrefs.com aracını kullanabilirsiniz. Bu araçlarla sitenize gelen zararlı bağlantıları tespit ederek webmaster tools aracı altında bulunan link engelleme Google disavow ile zararlı bağlantıları reddedilirsiniz.

Web sitelerine bu tür anti SEO çalışmaları yapılabilmektedir. Bunlar genellikle kötü niyetli kişiler tarafından yapılan çalışmalardır. Blackhat SEO dediğimiz teknikler ile web sitelerini aşağı sıralara çekmek için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bunların en başında herhangi bir web sitesine bir sürü spam etkisi yaratacak nitelikte backlink göndermek geliyor. Website sahiplerinin bu noktada dikkat etmeleri gereken şey düzenli aralıklarla backlinklerini kontrol etmeleridir. Aynı zamanda webmaster tools da düzenli olarak kontrol edilmelidir. Anti SEO backlink çalışmalarından kurtulmak için bu linkleri tek tek tespit ederek ( ücretsiz backlink araçları bu linklerin tamamını göstermemektedir. Ahrefs gibi ücretli araçlar üzerinden sitenize gelen bütün backlinkleri görebilirsiniz. ) bunları disavow yapmanız yeterli olacaktır.

Aşağıdaki link üzerinden sitenize gelen zararlı backlinkleri engelleyebilirsiniz.

Disavow

Google Search Console’un en önemli özelliği sitenize dair teknik hataları bulup site sahiplerine ücretsiz bir şekilde sunuyor olmasıdır. SEO açısından önemli olan teknik hataların sunuluyor olması çalışmalara başlamanız gerektiğini de gösterir. Bu hatalar özelinde çalışmalarınızı tamamlayıp Google’a kontrol etmesini sağlarsanız SEO açısından arama motoru botları kusurlarından arındırılmış SEO uyumlu site sinyali verirsiniz.

Öncelikle site taşıma hakkında bilgi verelim. Siteniz bir yerden farklı bir IP adresine taşındığında Google var olan IP adresinde sitenizi bulamadığı ve yeni taşınma sürecince siteniz olduğu için farklı IP değişimini hoş karşılamayacaktır. Devamında ise yeni IP adresinizde daha doğru ve doğal bir şekilde indekslemeye devam edecektir.

Eğer sitenizde sunucu hatası yada DNS bağlantı hatası görünüyorsa burada olacak tek bir sebep vardır. Bu sebep ise sunucunuz Türkiye yada Dünya genelinde yurt dışına engelleme yapıyorsa, .htaccess dosyasında IP engellemesi mevcutsa yada IP adresiniz blocklist arasındaysa bu tür problemleri yaşayabilirsiniz. Ek olarak Google Search Console meta etiketi yada html dosyanızın sunucuda olduğunu kontrol edin.

Sunucu bazlı kontrol edilmesini sunucu yöneticinizden isteyin, sorun düzelecektir.

Google’da sitenizi site:ornekdomain.com ve site:ru.ornekdomain.com diye aratıp karşınıza ikisi de indexli olarak çıktıysa herhangi bir sıkıntı yoktur. Google bu durumda subfolder olduğunu algılıyor olmalı. Eğer siteniz daha yeni ise ve index almadığını gördüyseniz öncelikle Google Webmaster Araçlarından “Google gibi getir”meyi deneyin. O subfolder index aldıktan sonra kendiniz bir Rusya IP’sinden bağlanıp sitenizi nasıl göründüğünü kontrol edin. Google’dan girdiyseniz ve site otomatik subfolder yani ornekdomain.com/en/icerik yönlendirmediyse aşağıdaki konu sitenize eklemelisiniz; < link rel=”alternate” hreflang=”tr” href=”www.ornekdomain.com/” />
< link rel=”alternate” hreflang=”ru” href=”ru.ornekdomain.com/” /> Dil ve bölgesel URL’ler için hreflang kullanma ile alakalı yapılması gerekenleri Google kendi Yardım köşesinde yazdı, dilersenizhttps://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions?hl=tr&visit_id=637414538898848860-4019654648&rd=1buradan okuyabilirsiniz.
Google’nin sitenizi yabancı dil olarak görmesinin onlarca sebepleri vardır ve bu kısmi olarak filtre durumuna eşittir. Site içi yapısı, kodsal bölümler, tekrarlanmış meta etiketleri, alınan backlinkler, içeriklerin anlatmış olduğu bilgiler bu duruma sebebiyet vermektedir. Çözüm olarak önerilebilecek tek şey ise derinlemesine analiz yapmaktır. Sitenizin çeviriye girmesinin bir kaç sebebi olabilir ve bu denli araştırma yapmak gerekmektedir.
Uzmana sorun bölümünde yazılımsal sorunlara ne yazık ki cevap verilememektedir. Sadece SEO sorunlarıyla ilgili paylaşımlara ve sorulara cevap karşılanmaktadır fakat bu konuda sizlere öneride bulunabiliriz. Sitenizin tasarımını yapan yazılımcı kişiye sitenizde ayrı bir menü daha oluşturmasını ve bu menünün sadece Local SEO için olmasını isteyebilir ve bu konuda destek alabilirsiniz. Sitenizin eklentilerini de doğal olarak bu işlemle sabitleştirebilir sitenize fayda sağlamasına başlayabilirsiniz.
Google aramalarında resimli görünme işlemi Google Plus devreye girdikten sonra Google algoritmasına ekstra olarak “Rich Snippets” adı altında zengin içerikler eklemiştir. Burada gösterilebilecek nokta ise bloğun yazarı, web sitenin sahibi yada içerik sağlayıcı editör olarak tanımlayabileceğimiz “Yazar” adı altında olan görsellerdir. Burada bahsedilmek istenen tek şey var olan web sitenizin yazarının gösterilmesi işlemidir. Bahsettiğiniz ön görseller, sayfa içeriği yada her sayfa için ekran alıntısı mümkün değildir. Google+ profilinizdeki profil resminizi “Yazar:” adı altında arama sonuçlarında görebilirsiniz. Siteniz WordPress CMS tabanlı olduğu için buna uygun eklentiler vardır. Eklenti ile bu görseli çözümleyebilirsiniz. Diğer bir yoldan ise rel=”author” kodu ile çözümleyebilirsiniz. WordPress “header.php” dosyanızın içerisinde [html][/html] etiketinden 1 satır ÖNCE [html][/html] kodunu yapıştırarak ve içerisinde olan Google plus ID’yi profilinizdeki ID ile değiştirerek sağlayabilirsiniz.
Dışarıdan resim çağırmak sitenizde sorgu oluşturacağından dolayı sitenizin hem açılmasında hem de resim çekilen sitenin zayıf olmasında unsur olacak ve sitenize dolaylı olarak zarar verecektir. SEO konusunda sitenize yavaşlık ve sayfa açılmalarında gecikme yaşatacaktır. Bu tür sorunların olmaması için her sitenizde tüm görselleri kendi hostinginizden çağırmanız çok daha iyi olacaktır. Boyut konusunda ise resimleri optimize ederek hem daha hızlı açılmasını hem de daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz…
Görsel isimleri açısından en iyi SEO yapısı görseli en iyi şekilde anlatan orta uzunlukta (jenerik olması için sadece “SEO” veya detaylı anlatılması için “SEO-hocasi-2015-SEO-konulari-anlatimi” gibi olması iki uç örnektir.) kullanılmasında fayda vardır. Aralarda tire olması kelimelerin daha iyi anlaşılması adına etkili olacaktır. Sürekli tekrar eden resim isimlerindense özgün açıklamalar olmasını da tavsiye etmekteyiz. Ürüne has özelliklerin vurgulanması o kelimeyle ilgili görsel aramalarında sizi öncelikli kılacağı için “dolgu topuk” kelimesine yer verilmesi bir artı olacaktır ve ürün ismini özgünleştirecektir.
Resimlere ALT etiketinin eklenmesi SEO için çok önemli bir detaydır. Resimlerin optimizasyonunda büyük bir öncülük sağlayan bu özellikte resimlerin adları ve içerikleriyle ilgilidir. Eğer slider içerisindeki resimlere etiket vermek istiyorsanız bu etiketleri elle yapabilirsiniz. Slider alanındaki header.php dosyasından çağrılan yada slider dosyası içerisindeki slaytlara verilen içeriklerden manuel olarak yapabilirsiniz.
Backlinklerinizi sık sık kontrol etmeniz zararlı backlinklerin sitenize girişlerini gözlemlediğiniz zaman anında müdahale etmeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle zararlı gördüğünüz bu tarz backlinkleri engellemeniz sitenizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. E-ticaret sitenize resim eklediğinizde birebir ürün ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Resimlerin optimizasyonu için bu gerekli bir işlemdir. Resimlerin açıklamalarını ise Türkçe karakter kullanmadan girmeniz daha sağlıklı olacaktır. Alt etiketlerini vs boş bırakmamanız önerilir. Bu bölümlerde resmin üzerine geldiğinizde görünecek olan metni Türkçe karakter olarak kullanabilirsiniz. Ancak resim ismini aralarda tire ve Türkçe karakter olmayacak şekilde kullanmanız gerekmektedir.
Blogger ücretsiz bir Google bloğu yapısıdır. Çoğunlukla paravan blog olarak kullanılan blogger’da görselleri optimize etme yada otomatik sıkıştırma gibi bir fonksiyon olmadığından dolayı (müdahale edilebilir) bu tür dosyaların optimizasyonunu entegre etmeden önce kendiniz yapmanız gerekiyor. Görsellerde optimizasyon için eğer tıklanmadan önce küçük, tıklandıktan sonra büyük görünmesi gereken görseller varsa ilk olarak gösterilen görsele küçük, tıklandıktan sonrakine büyük olarak linkleyebilirsiniz. Görseller burada büyük görünmesi gerekiyorsa da o zaman yapmanız gereken; Dosyanızı jpg/jpeg olarak güncelleyin. PNG formatında görseller ağır olacaktır, kaliteli JPG daha iyidir. Güncellediğiniz görselleri de ayrıca smush.it gibi görsellerin kalitesini bozmadan sıkıştıran siteleri tespit edip görselleri sıkıştırdıktan sonra siteye yüklemeniz sizin için daha iyi olacaktır.
Öncelikle alt etiket yüzünden mi sıralama kaybettim düşüncesinden kurtulmanızı öneriyorum. Aldığınız backlinklerin değerini Ahrefs tool üzerinden kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Görsel alt etiketleri için makaleyi okuyabilirsiniz. Ayrıca örnekte belirttiğinizi gördüm ve doğru bir alt etiket kullanımı değildir olması gereken; İmg src=”kiralik-bmw-araba.png” alt=”Uygun Fiyata Kiralık Bmw Araba” Görsel ismi ve alt etiket kesinlikle uyuşmalı ve 35 karakterden uzun olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sıralamanızı bu sebepten kaybedeceğinizi düşünmüyorum sonuçta resimler arama sonuçlarında Görseller kısmında yer almaktadır. Sıralamanızı diğer kriterler üzerinden kontrol etmeniz ve sitenizi incelemeniz gerekiyor.
Şöyle bahsetmek isterim tek bir sayfada sadece görsel olursa bu sayfa bir anlam ifade etmeyeceği gibi zayıf içerikli sayfa olarak görünecektir. Arama motoru botları tarafından siteniz faydalı değil zararlı olarak tespit edilebilir hatta siteniz ceza işlemi bile görebilmektedir. Bu sebeple içerikleri nasıl görseller süslüyorsa aynı şekilde görselleri de içeriğin süslemesi zenginleştirmesi gerekiyor.
Diğer kriterler aynı şekilde olabilir fakat sizlerin daha çok sosyal medya ağırlıklı yönelmenizde fayda olacaktır.

Web sitenizin sunucusu yurt dışında ise Türkiye’den giriş yapan kullanıcılar için sunucu bazlı bir problem olabilir. Sunucunun yanıt süresi uzun olduğu için web siteniz yavaş açılıyor olabilir. Öncelikle bu durumda sunucunuzla irtibata geçerek yanıt süresini kısaltabilirsiniz. Onun dışında sizin de local bazlı olarak web sitenizi hızlandırmak için optimizasyon ayarları yapabilirsiniz. Google Speed test üzerinden sitenizi test ederek ( https://pagespeed.web.dev/ ) sitenize özel analiz sonucunda eksik olan noktalarınızı görebilirsiniz. Hız bazlı optimizasyon ayarlarında başlıca düzenlenmesi gereken alanlar;

Resim optimizasyonları
Css ve Js sıkıştırmaları
Tarayıcı önbellekleme ( wp siteler için wp fastest cache olabilir )
Sıkıştırma

Bu gibi optimizasyon ayarları ile web sitenizin hız optimizasyonunu yapabilir ve mevcut hızınızı daha üst bir seviyeye çıkartabilirsiniz.

Öncelikle mod_pagespeed hakkında bilgi verelim. Sunucu içerisine yerleştirilen ve sitemin tamamının sıkıştırılmasına, bu sebepten sitenin daha hızlı açılmasına fayda sağlayan bir eklentidir. İyi tarafı sistemi ve siteyi iyi bir şekilde analiz ederek sistem yapısını bozmadan sıkıştırır, kötü tarafı ise uzantılarda ve sorgu isimlerinde kısmi bir değişiklik yapar. Ne gibi bir etkisi olur derseniz sistemdeki görsel ve sorgu URL’lerinin uzantılarını değiştirerek görünürlüğü Google nezdinde düşürebilir. Görsel uzantıları ve isimleri, javascript, css ve diğer uzantılar farklı şekilde sıkıştırıldığından dolayı ve var olan site haritalarından indeks uzantılarına kadar bu durum yansıyabileceğinden siteye olumsuz bir durum yaratabilir. Peki ne yapabilirsiniz? Javascript’ler için Javascript compressor, CSS için CSS Beautifier eklentilerini kullanabilirsiniz. Siteniz WordPress ise GZIP kurabilir, değil ise ETag özelliğiyle sitenizi .htaccess üzerinden sıkıştırabilirsiniz. Görseller için siteniz WordPress ise Smush.it eklentisini GZIP inaktif iken kullanabilir ve görselleri sıkıştırabilirsiniz. Eğer WordPress kullanmıyorsanız Yahoo’nun smush.it sitesini tavsiye etmekteyiz.

Developers Google adresi üzerinden web sitenizin hızını ölçüp hız testi yaptırabilirsiniz. Bu test doğrultusunda sitenizi nasıl optimize edeceğinize dair Google tarafından yönlendirme alacaksınız. Bunların başında resim sıkıştırmaları, js ve css kodlarının & dosyalarının sıkıştırılması gelmektedir. Bu durum web sitelerine göre farklılık gösterebilir. Javascript kodlarını kaldırmanız sitenin yapısal düzenini bozacağı için tavsiye edilen bir yöntem değildir. Aşağıdaki link üzerinden site hızınıza ait test yapabilir ve size sunulan öneriler dahilinde gerekli optimizasyon işlemlerini yapabilirsiniz.

https://pagespeed.web.dev/

Sitenizle ilgili gereken incelemeleri yaptık, sitenizde indekslenmeyi engelleyen bir kaç unsur söz konusu olabilir. Araştırmalarımızda yüzeysel bir sorun yok lakin .htaccess klasörünüzde de IP engellemesi olmadığını, serverde bloklama olmadığını test etmelisiniz. Ayrıca siteniz birden farklı varyasyonda açılıyor, bu da soruna büyük bir etken. Sorun ise sitenizin; Siteadresi
siteadresi/index.php
www. siteadresi
www. siteadresi/index.php Şeklinde açılıyor olması. Bu tür varyasyonlar sitenize zarar verecektir. Backlinklerin tamamını engelleyin ve kaliteli prestijli sitelerden backlink almaya çalışın. Sitenizdeki server hatalarından sonra normale dönecektir.
CDN kullandığınız zaman dışarıya link çıkışı vermiş olmuyorsunuz. CDN sadece sitenizdeki güvenliği ve fazlalık görselleri, kodları sıkıştırır ve kendi sunucunda aktarır. Eğer kendi sitesine link vermiş olsaydınız bunu size belirtmiş olacaktı. Eğer tekrar sorularınız olursa, bu başlık altında yorum yaparak sorabilirsiniz.
Öncelikle manuel SPAM cezası hakkında bilgi verelim. Manuel SPAM cezaları elle yapılan, kontrol edildiğinde inorganik yada etik olmayan bir yönlendirme/çalışma/bağlantı/içerik bir site içerisinde söz konusuysa bu tür durumlar site dışı ve site içi olacak şekilde ayrı değerlendirerek sitenin belli kriterlerde filtrelenmesi anlamına gelmektedir. Sitenizde de anlatılmak istenen “SİTE İÇİ” kodsal yapılarınızda inorganik olan bir yönlendirme varsa, bu bağlantılar site dışına düzensiz bir şekilde çıkıyorsa yada zorla tık’a maruz bırakıyorsa, site içerisindeki sayfalar başka sitenin sayfalarıyla 1:1 ölçüsünde kopya ise bu tür hataların sitenizde gösterilmesi gayet normal olarak görünmektedir. Bunun için sitenizin öncelikle iç yapısını incelemeli, dışarıya çıkan gizli bağlantıların olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca hatalı bir kod veya link döngüsü (iframe, değişken kodlar, değişken link ve gizli bağlantılar) var ise sitenizi ilk olarak bu şekilde toparlamanız gerekmektedir. Sağlıklı bir siteye sahip olmak için öncelikle site içi optimizasyon işlemlerini tamamlamalısınız. Eğer site dışı bir sorun söz konusuysa anchor text’leri ve Google Search Console üzerinden sitenize gelen bağlantıları kontrol etmelisiniz.
Google, web sitelerine birbirinden farklı türde cezalar vermektedir. Bu cezalar yapılan hatanın içeriğine göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse Manuel Spam cezasına çarptırılmışsanız öncelikle backlinklerinizi kontrol etmeli, spam amaçlı yapılan veya kalitesiz olan bütün backlinkleri tespit ederek bunları Google Disawow aracı ile engellemelisiniz. Daha sonra Search Console üzerinden Yeniden değerlendirme isteği göndererek bu cezanın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Google Cezalarına örnek vermek gerekirse, 1) Google Bomb
2) Sandbox
3) Manuel Spam
4) Tam Spam ( Deindex )
5) Cloaking
6) Çeviri
7) DMCA

Web sitenizin sektörünüzde ve aranma kelimelerinizde birçok arama motorunda sıralamalarınızı yükseltmek için çalışmalar sağlayan kurum adıdır.

SEO yapılırken ilk etapta teknik hatalar giderilir, ardından rakipler göz önüne alınarak içeriksel süreçler yönetilir.

SEO danışmanı, web sitelerinin organik trafiğini artırmak ile beraber web sitesindeki dönüşümleri de optimize ederek cironuzun artmasını sağlar.

SEO danışmanının çalışmasının yanı sıra web sitesinden sorumlu diğer kişilerin çalışmasına da bağlı olarak değişen bu süre ortalama 6 aydır.

SEO reklam ajansı, web sitenizin SEO performansını yükselterek reklamlar için kalite puanınızı optimize eder. Reklam kalite puanı ise SEO performansınız ile ilgilidir.

SEO çalışması sektör ve site özelinde değişiklik gösterdiğinden ötürü, proje bazında analizler sağlanmalıdır. Yapılan analizlerin başında hedef kitle analizi gelmelidir. Kitle ve ihtiyaçları doğru SEO parametleri en verimli şekilde planlanmaya başlanabilir. SEO danışmanlığı süresinde Seo Hocası uzmanlarının öncelikli optimizasyon noktaları kritik seviyedeki yazılımsal ve kullanıcı bazlı SEO hatalarıdır. Site içi SEO düzenlemelerinin ardını site dışı SEO çalışmaları takip etmekedir.

Anti SEO çalışmaları, sitenize yönelik yapılan ve sitenizin olumsuz yönde etkileneceği SEO çalışmalarıdır. Genellikle sektöründe zirvede yer alan firmalara ve sıralamada olmayıp bir anda diğer sitelerle rekabet edecek düzeye gelen siteler için yapılmaktadır. Anti SEO çalışmaları normal SEO çalışmaları gibi bir takım çalışmaları kapsar. Ancak bu çalışmalar tamamen zararlı kelimelerden ve zararlı sitelerden referans bağlantılar elde edilerek yapılır.

Anti SEO çalışmaları genellikle sıralamaya doğrudan etki etmektedir. SEO çalışmalarınıza devam ederken sürekli olarak sıralama takibi yaptığınızda aniden düşüşler oluyorsa bu durumda sitenize anti SEO çalışmaları yapılıyor olabilir. Sizinde belirttiğiniz gibi aniden düşüşler yaşıyorsanız bunun sebebi ya yanlış yapılan çalışmalardır, ya rakiplerin sizden daha yoğun yaptığı çalışmalardır yada anti SEO çalışmalarından dolayı olabilir. Bunun kontrolü için çeşitli araçlar mevcuttur. En kullanışlı araç ise Ahrefs aracıdır. Bu araç bir kaç sonucu ücretsiz olarak gösterse de ücretli sürümünde sitenizin backlinkleri ve referans alınan kelimeler hakkında bir çok detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu araçta sizin SEO çalışması yaptığınız kelimeler anchor bölümünde gösterilecektir. Eğer burada tamamen zararlı yani genellikle +18 kelimeler yer alıyorsa sitenize anti SEO çalışması yapılmıştır.

Anti SEO Çalışmalarını Nasıl Engellerim?

Bunun için de sitenize gelen bağlantıların domain ranklarına bakıp sitelerin ne kadar kaliteli olduğunu gözlemleyebilirsiniz. +18 sitelerden gelen backlinkleri Google Disavow aracı ile engellemeniz gerekmektedir. Disavow aracına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu linklerin nasıl engelleneceği ile ilgili bilgileri de yine aşağıdaki başlıklarda yer alan linklerden edinebilirsiniz.

Bağlantıları Reddetme

Link Reddetme Aracı

Web siteniz mevcut sıralamadan bir anda düşmüşse bunun iki sebebi olabilir, ya birileri web sitenize anti SEO çalışmaları gerçekleştiriyor, ya da Google tarafından herhangi bir filtre cezasına çarptırıldınız demektir. Anti SEO çalışmalarını tespit etmenin en kolay yollarından birisi web sitenize ait backlinklerin anchor textlerini kontrol etmektir. Sonrasında ise backlink aldığınız siteleri gözden geçirerek kontrol edebilirsiniz. Web sitenize ait olan indeksleri de kontrol etmenizde fayda var.

 

Sürekli aynı kelimeler üzerinden SEO çalışması yapmak bir süre sonra sitenizin ceza almasına ve gerilemesine neden olabilir. Bu yüzden SEO çalışmaları gerçekleştirirken belirli aralıklarda kelimelerinizi değiştirerek doğallığı sağlamanız gerekiyor. Bu konuda backlink çeşitliliği de önemlidir. Sürekli aynı backlink türleri de sitenizin gerilemesine neden olabilir. Ne kadar çok backlink çeşitliliğine önem verirseniz siteniz sağlam bir şekilde ilerleme sağlanır. Sitenize bir anti SEO çalışması yapıldığını düşünüyor iseniz sitenize gelen zararlı backlinkleri engellemeniz gerekiyor. Sitenize gelen zararlı backlinkleri tespit edebilmeniz için webmaster tools aracından sitenize bağlantılar kısmında görebilirsiniz bunun yanı sıra ücretli araçlardan biri olan Ahrefs.com aracını kullanabilirsiniz. Bu araçlarla sitenize gelen zararlı bağlantıları tespit ederek webmaster tools aracı altında bulunan link engelleme Google disavow ile zararlı bağlantıları reddedilirsiniz.

Web sitelerine bu tür anti SEO çalışmaları yapılabilmektedir. Bunlar genellikle kötü niyetli kişiler tarafından yapılan çalışmalardır. Blackhat SEO dediğimiz teknikler ile web sitelerini aşağı sıralara çekmek için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bunların en başında herhangi bir web sitesine bir sürü spam etkisi yaratacak nitelikte backlink göndermek geliyor. Website sahiplerinin bu noktada dikkat etmeleri gereken şey düzenli aralıklarla backlinklerini kontrol etmeleridir. Aynı zamanda webmaster tools da düzenli olarak kontrol edilmelidir. Anti SEO backlink çalışmalarından kurtulmak için bu linkleri tek tek tespit ederek ( ücretsiz backlink araçları bu linklerin tamamını göstermemektedir. Ahrefs gibi ücretli araçlar üzerinden sitenize gelen bütün backlinkleri görebilirsiniz. ) bunları disavow yapmanız yeterli olacaktır.

Aşağıdaki link üzerinden sitenize gelen zararlı backlinkleri engelleyebilirsiniz.

Disavow

SSL güvenliği olmayan web siteleri doğrudan toxic bağlantılar değillerdir. Fakat toxic bağlantılar genellikler SSL olmayan web siteleridir. Toxic bağlantı olup olmadığını web sitesinin içeriği ve yapısına bakarak anlayabilirsiniz. Sürekli bağlantı paylaşımı yapıyor veya yeni açılmış ve otoritesiz bir web sitesiyse engellemeniz önerilmektedir.

Site adresinizi iletmediğiniz için sitenizin yavaş olmasına sebep olabilecek nedenleri aşağıda sıralayacağım.

Sunucunuzun da belirttiği gibi eğer sitenizde çok fazla reklam alanları var ise bu reklamların yüklenmesi sitenizin yavaş açılmasına neden olabilir.
Sitenizin yavaş olmasının diğer bir sebebi ise yazılımın ve tasarımın aşırı şekilde kod içerdiği ve sistemi yorduğu için yavaş açılmasına neden olabilir. Ayrıca hosting sağlayıcınız yavaş ve sizlere tam olarak hizmet veremeyecek durumda ise hosting aldığınız firmanın hızı sitenize girişi yavaşlatacaktır.

Sitenizin hızını ve neden yavaş açıldığını tespit etmek için PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. https://pagespeed.web.dev/

Google, web sitelerine birbirinden farklı türde cezalar vermektedir. Bu cezalar yapılan hatanın içeriğine göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse Manuel Spam cezasına çarptırılmışsanız öncelikle backlinklerinizi kontrol etmeli, spam amaçlı yapılan veya kalitesiz olan bütün backlinkleri tespit ederek bunları Google Disawow aracı ile engellemelisiniz. Daha sonra Search Console üzerinden Yeniden değerlendirme isteği göndererek bu cezanın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Google Cezalarına örnek vermek gerekirse, 1) Google Bomb
2) Sandbox
3) Manuel Spam
4) Tam Spam ( Deindex )
5) Cloaking
6) Çeviri
7) DMCA

Güncel algoritmalara göre mümkündür. Ancak bu sürece doğrudan bir site dışı operasyonu eklemeseniz de ziyaretçilerin memnuniyetini arttırarak onların sizi internette paylaşmasını sağlayabilirseniz en doğru ve kalıcı site dışı SEO çalışmasını gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu sebeple rekabette avantaj elde etmek için faydası olacak bu çalışmayı en gerçekçi ve organik yollarla gerçekleştirmiş olacaksınız.

SEO çalışmaları arama motorlarınınn doğası gereği gelişime ve rekabete eğilimli bir optimizasyon türüdür. İnternet kullanımının günden güne yaygınlaştırılması ile birlikte arama motorları günümüzün göz ardı edilemez bir parçası olmaya devam ediyorlar. Google verilerine göre SEO algoritmaları yıl içerisinde ortalama 48 saatte bir güncellenmektedir. Dünya genelinde trafik davranışlarını iyileştirme adına SEO kriterlerinin önem ve öncelik sıraları her geçen gün değişmektedir. SEO çalışmalarına bilinçsiz başlanmaması ve sonlandırılmaması önerilmektedir. Arama motorları üzerinde trafik alınması hedeflenen kelimeler doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaların sağlığı ve ilerlemelerin kalıcılığı adına SEO planlanmalıdır. SEO çalışmaları uzun vadeli bir süreç olarak tanımlanabilir. Fakat tüm ticari büyüme faliyetleri göz önüne alındığında şüphesiz ki “en iyi yatırım” getirisi sağladığı kanıtlanmıştır.

 

Öncelikle sizlere tavsiyemiz çalışacağınız kişi veya SEO ajansının portföyünü incelemeniz. SEO proje yönetiminde ve başarılı sonuç almakta önemli bir konu olmasından dolayı SEO ajansınızın sizinle ne derece hızlı ve kaliteli iletişim kuracağından emin olun. 1. Sıra garantisi veren ajans veya uzmanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

SEO süreklilik, sabır ve doğru strateji ile kurgulandığında en iyi yatırım getirisi sağlayan dijital pazarlama çalışmasıdır. Bu sebeple doğru adımları izlediğinizde satış ve müşteri sayınızda ki artışı siz de fark edeceksiniz.

Tabii ki. Fakat bu sanıldığı kadar kolay bir süreç olmayabilir. Bunun için temelden başlayarak yerli ve yabancı kaynakları incelemek, çeşitli SEO araçlarını kullanarak ve test ederek yorumlamak gereklidir. Bu nedenle öncelikle aşağıdaki adımları izleyerek kendi Kurumsal SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz fakat daha profesyonel ve deneyim dolu bir proje yönetimi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitapları. 64.000 adetlik satış rakamı ile sektörün en çok satan kitabını temin ederek okuyabilir ve en detaylı bilgileri öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

Elbette. E-ticaret web sitelerinin kendine özgü bir takım zorluklarının bulunmasına rağmen dikkatle kurgulanan stratejiler sayesinde başarıya ulaşılması mümkündür.  Şu an da E-ticaret sektöründe bulunan kurumların neredeyse hepsi SEO çalışması yapmaktadır.

Bir SEO çalışmasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, sitenizin geçmişine, sektör rekabetine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Sizin için kazanan bir strateji geliştirmek için ihtiyaçlarınızı belirlemek, yol haritası çıkarmak, örnek çalışma istemek ve fiyat teklifi için bize buradan teklif talebi bırakabilirsiniz.