Skip to content Skip to footer

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Icon

SEKTÖR VE RAKİP ANALİZİ

Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra anahtar kelime bazında rakip analizini gerçekleştiriyoruz. Analizin ortaya çıkmasının ardından rakiplerinizin pazardaki paylarını araştırıyor ve sektörünüzün pazar raporunu size sunuyoruz.
Icon

ANALİZ & RAPORLAMA

Web sitenize çalışmaya başladığınız günden itibaren kullandığınız analiz araçlarının kurulumunu gerçkleştiriyoruz. Uygulamadığımız SEO stratejisinin sonuçlarını sürekli analiz ediyor ve müşterilerimizin profesyonel iş yönetim uygulaması üzerinden bilgilendiriyoruz.

Site İçi SEO Analizi

Site içi SEO kullanıcılara ve arama motorlarına etkisi büyük olmasından dolayı yazılımsal ve tasarımsal açıdan iki bölüme ayrılmaktadır. SEO kriterlerini hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Site Dışı SEO Analizi

Sayfa içeriğinin kullanıcılar ve arama motoru açısından uyumlu olabilmesi için anahtar kelime oranı ve içerik oranı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Icon

HEDEF ANALİZİ

Web sitenizi, teknik, içerik ve diğer konularda analiz ediyoruz. Hazırladığımız detaylı raporu size sunuyoruz. Hedef KPI’lara göre strateji belirlenerek yol haritası oluşturuyoruz.
Icon

DÖNÜŞÜM OPTİMİZASYONU

Web sitenizin kaliteli trafik olmasının ötesinde sitede gerçekleştirilen eylemin artmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Trafikle doğru orantıda artan dönüşüm sağlamak için sürekli olarak A/B testleri yapmaktayız. Başarılı bulduğumuz sonuçları genele uygulamaktayız.

Anahtar Kelime ve İçerik Analizi

Web sitenizi, teknik, içerik ve diğer konularda analiz ediyoruz. Hazırladığımız detaylı raporu size sunuyoruz. Hedef KPI’lara göre strateji belirlenerek yol haritası oluşturuyoruz.

Teknik Analiz

Kullanıcıların sitenize hızlı ve sorunsuz ulaşabilmesi için bulunduğu sunucunun sağlık durumunu ve performansını öğrenebilirsiniz. Hatta bunları iyileştirmek açısından bilgi edinebilirsiniz.

Performans Analizi

Kullanıcıların sitenize hızlı ve sorunsuz ulaşabilmesi için bulunduğu sunucunun sağlık durumunu ve performansını öğrenebilirsiniz. Hatta bunları iyileştirmek açısından bilgi edinebilirsiniz.

Mobil Analizi

Günümüzün en yaygın kullanılan cihaz Mobil ve kullanıcılar tüm işlerini Mobil üzerinden halletikleri için sitenizin her platforma uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Her raporlama aracı ve SEO ajansı SEO analiz raporlarında farklı yönleri içerir, ancak bazı genel özelliklere sahip veri parçaları şunlardır:

 • Sektörünüzdeki en iyi rakipleri ve SEO performanslarını ayrıntılandıran rekabetçi SEO analizleri.
 • Mevcut pozisyonlar, pozisyon rekabeti, aylık aramalar, organik TO ve rakip anahtar kelimeleri içeren anahtar kelime performans raporları.
 • Spam, düşük kaliteli bağlantıları tanımlamak için denetimler.
 • Bağlantı kurma etkinliklerini ölçmek için sayfa dışı bağlantı kurma raporları.
 • Yük hızı ve gezinme gibi sayfa performans verileri.
 • Site yerleşimi ve yapısı hakkında bilgiler.
 • Yinelenen içeriği ve içerik bulunmayan sayfaları tanımlayan içerik denetimi.
 • Görüntüler için alt metnin kullanılması.
 • Meta açıklamaların kullanımı.
 • Sosyal medya entegrasyonunun kullanımı.
 • Site tasarımının masaüstü ve mobil cihazlara duyarlılığı.
 • Bu, kapsamlı bir SEO analiz raporunda görebileceğiniz birkaç parçadır.

KURUMSAL SEO NEDİR??

Yıllar geçtikçe gelişen ve değişen algoritma güncellemelerinden dolayı SEO çalışmaları daha da zorlayıcı hale geliyor. SEO çalışmaları ne kadar zor olursa maliyetler de o kadar yükseliyor. Bu yüzden küçük işletmeler maalesef işini internete taşımaktan çekiniyor. Kurumsal SEO paketimiz ile işini internete taşımak ve artık internetten de gelir elde etmek isteyen müşterilerimiz için birebir SEO paketidir.

Kurumsal SEO, tüm web sitesinin veya sadece bazı sayfaların Google sıralamalarını yükseltmek için uygulanan bir SEO stratejisidir. Bu hizmet manuel işlem gerektirmediğinden ve zamandan tasarruf sağladığı için kapsamlı SEO paketlerinden daha düşük maliyetlidir. NAKLOV tarafından sunulan SEO optimizasyon hizmetleriyle, web sitenizin Google’daki görünürlüğünü minimum çabayla geliştirebileceksiniz. Bunun gerçekleşmesi için sadece SEO alanındaki en son algoritma güncellemelerine uygun beyaz şapka SEO tekniklerini uyguluyoruz. Teknolojik yazılımlarımız, en kaliteli backlinkler oluşturmamızı ve günün her anında web sitenizin sıralamalarını takip etmemize yardımcı olur.

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yalnızca belirli kelimelerde sıralama yükseltmenin ötesinde bir süreçtir. SEO’nun amacı kullanıcıların yaptıkları sorgulara göre en doğru bilgi ve hizmeti verebilmektir. CRM Medya olarak SEO hizmeti verdiğimiz firmalara en yararlı olacak içeriği, arama motorlarının teknik anlamda bu içeriğe daha kolay ulaşabilmesini ve içeriğin kalitesini arttırmak için bağlantı iyileştirmeleri gerçekleştiriyoruz.

 

Alanında uzman SEO ekibimiz, eğitimlere katılarak kendini her an daha da geliştirmekte ve SEO’daki yenilikleri çalışmalarına titizlikle yansıtmaktadır. Kesintisiz ekip koordinasyonumuz sayesinde de bilgilerimiz daima güncel kalmaktadır.

SEO Çalışması Neden Gerekli?

 

SEO çalışmalarının kurumsal firmalar, e-ticaret firmaları, haber siteleri ve birçok blog için önemli bir dijital pazarlama ağı vardır. Etkin yapılması durumunda iyi sonuçlar alınabilecek olan SEO çalışması ile ürünleriniz ve hizmetleriniz, ilgili anahtar kelimeler üzerinden tespit edilip ilk sayfaya gelmeniz sağlanarak marka bilinirliğiniz ve satış oranlarınız üst seviyelere çıkacaktır. Kaliteli yapılan bir SEO çalışması birçok firma için etkili bir pazarlama ağıdır.

SEO Teklifleri Neye Göre Belirleniyor?

SEO fiyatlarını belirleyebilmek için bir ön analiz süreci gerekmektedir. Bu aşamada sitenin son 2 yıla ait trafik değerleri, trafiğinin kanallara göre dağılımı, rekabetteki konumu, trafik aldığı ve düşüş yaşadığı kelimeler, Google parametrelerine uyumluluk seviyesi ve domain otoritesi incelenir. Bu analiz rapor haline getirilerek müşteri ile paylaşılır. Sonrasında maliyet değerlendirmesi yapılarak teklif sürecine geçilir.

Site İçi SEO Nedir?

Sitenin temelini oluşturan bileşenlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını analiz etmek ve iyileştirmek site içi SEO çalışmaları kapsamına girer. Bu süreçte öncelikle sitenin teknik incelemeleri yapıldıktan sonra web sitesinin performansı ve teknik kısımları iyileştirilir. Bu analizler sonrasında arama motorları tarafından sitenizin nasıl göründüğü ve hataların tespitini yapılarak web sitelerinin teknik ekipleriyle paylaşılır. Yapılan bu çalışmalar sonrası web siteleri Google tarafından indexlenmeye, ilgili kullanıcılara çok daha kolay ulaşmaya ve aramalarda daha fazla yer almaya başlar.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir?

Web sitesinin kaliteli ve güvenilir kaynaklar tarafından önerilmesi, yani o sitenin güvenilir ve kaliteli olduğuna dair imaj oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar site dışı SEO çalışmalarını oluşturur. Google nezdinde, bir web sitesi, gerçekten güvenilir kaynaklardan link alıyorsa (yani referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir ve kullanıcılara gösterilmesi için uygundur. Bu mantıktan yola çıkılarak gerçekleştirilen site dışı SEO çalışmaları, web sitelerinin prestijini üst sıralara taşımak amaçlı güvenilir ve saygın kaynaklar tarafından önerilmesi yönünde yapılır.

SEO Hizmeti

SEO hizmetini eksiksiz bir şekilde alabilmek, bu süreci sağlıklı bir şekilde ilerletebilmek için kaliteli bir kurumsal SEO danışmanlığı almanız son derece önemlidir. Özellikle kurumsal sitelerde içeriklerin az olacağı dolayısıyla index sayılarının da az olacağı düşünüldüğünde bu sitelerin site içi optimizasyonlarının kusursuz olması gerekir. Alacağınız kurumsal SEO danışmanlığı dahilinde sitenizi iyi optimize edebilecek, eksikleri görüp bunların düzeltilmesi için çalışmalarını gerçekleştirecek bir firma ile çalışmanız sizi arama motorlarında çok daha hızlı yükseltecektir.

 

Eğer çalışılacak kurumsal site bir e-ticaret sitesi ise bu durumda ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmak da yeterli değildir. Çünkü siteye giren ziyaretçilerin çoğu potansiyel müşteri adayları olduğundan sitenin kullanıcı dostu olması, alışveriş aşamalarında herhangi bir aksaklık yaşanmaması kurumsal SEO hizmetlerinde son derece önemli olacaktır. Bu nedenle kurumsal SEO hizmeti alırken dönüşüm hunisi nedir nasıl kullanılır bilen firmalar ile çalışma ortağı olmanızı öneririz. Bu sayede sitenize giren ziyaretçilerin hangi aşamalarda ürünü almaktan vazgeçtikleri görülebilir, buna göre optimizasyonlar yapılabilir.

SEO Hizmetimiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ürün ve hizmetleriniz hakkında yüzlerce anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin neredeyse tamamı size satışa dönecek ziyaretçileri getirmektedir. SEO, internet pazarlama kanalları içerisinde maliyet anlamında en hesaplı, etki anlamında ise en başarılı olanıdır. Sebebi ise, satışa dönecek ziyaretçinin hangi arama sonrası geleceğinin bilinmemesi ve bu yüzden gelebilecek her anahtar kelimeyi hesaba katarak yapılan bir çalışma olmasıdır.

En avantajlı ziyaretçi kanalı:SEO ile ürün ve hizmetleriniz hakkında yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasın da web sitenizin ilk sayfada listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır. Bu çalışma neticesinde sitenize gelen ziyaretçiye organik ziyaretçi denir. Arama motorlarından gelen organik ziyaretçilerin reklam kanalları ile siteye gelen ziyaretçilere nazaran birçok avantajı vardır.

Daha fazla satışa dönüşüm:Arama motorlarından SEO çalışması ile organik gelen ziyaretçilerin daha fazla satış yüzdesi oluştururlar, bir başka anlatım ile SEO çalışması sonrası gelen ziyaretçi daha fazla ürün satın alır. Bu son derece doğaldır çünkü İnternet kullanıcısı ihtiyacı olan bir ürün ya da hizmeti kendi elleri ile arama motorunda arayarak gelmiştir. Kısacası ne aradığını bilen bir ziyaretçidir gelen.

Daha fazla oturum süresi:SEO çalışması ile elde edilmiş başarı neticesinde ilk sayfada sizi bulup gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere oranla daha fazla web sitenizde zaman geçirdiği istatiksel bir gerçektir. Site içerisinde geçirilen süre ve sayfa dolaşım süresi en önemli SEO kriterlerinin başında gelmektedir. Site sahiplerinin bu konuda daha hassas davranmalarının öneririz.

SEO ya da SEM tercihinizin cevabı sitenizin hitap ettiği sektöre, hedef kitlenize, sektördeki konumunuza, belirlediğiniz KPI’lara ve bütçenize göre farklılık gösterir. SEO çalışması yaptığınızda uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla ROI (Return On Investment) oranı daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz kadar başarı sağlayabilirsiniz. Bizim önerimiz, sitenizin ihtiyaçlarına göre bir rota belirleyerek SEM çalışmaları ile de belli aralıklarda destek vermeniz olacaktır.

SEO’da her biri farklı bir sürece hizmet eden birden fazla araç kullanılmaktadır. Bu araçları Deepcrawl, Ahrefs, Ryte, Screaming Frog, Majestic, Search Console, Sitebulb, Ubersuggest, Google Analytics, MFI Checker, ZeoCrawlerKeyword Planner, CognitiveSEO, SEMrush, Similarweb, Ryte, Botify ve Oncrawl olarak sıralayabiliriz. CRM Medya olarak bu araçları sizin için geliştiriyor, değerlendirmelerimiz sonunda aldığımız verileri ihtiyaçlarınız doğrultusunda yorumlayarak raporlama yapıyoruz.

Hedef kitle ile samimi iletişim kurmanızı sağlayan kaliteli bir blog sayfası, organik trafik açısından oldukça etkilidir. Bunun dışında site içi link akışını SEO tarafında geliştirerek blog içerikleri ile alakalı ekstra bağlantılar kurulmasını sağlar. Blog içerikleri ayrıca marka bilinirliği ve itibarına da pozitif yönde etki ederek ziyaretçileri satış kanallarına yönlendirme ve paylaşım alarak alternatif backlink edinme konusunda da etkilidir.

SEO çalışmalarının başarısı, yalnızca birlikte çalışılan SEO ajanslarının performansı ile ölçülmemelidir. SEO ajansımızın yükümlülüğü mevcuttaki problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğini paylaşmak ve rakip analizi doğrultusunda bir strateji oluşturmaktır. SEO danışmanınızın teknik anlamda değişiklikleri yapmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Danışmanınız teknik sorunların nasıl çözüleceğini belirterek markanın yapması gerekenleri belirginleştirir ve markanın teknik ekibi bu anlamda ne kadar hızlı aksiyon alırsa o kadar hızlı başarıya ulaşılır. SEO çalışmalarınızı yürüten ajansınız sektörünüzdeki potansiyeli görerek hedefiniz olan trafik için sizinle bilgi paylaşabilir ancak başarı garantisi vermesi sağlıklı olmayacaktır.

SEO çalışmaları yaptırırken belirli bir süre uygulayarak daha sonrasında ihtiyacınızın kalmayacağı yanılgısına düşmemelisiniz. Google’ın sürekli yenilenen altyapısı ve algoritmaları bir önceki kuralının tam aksi yönünde değişiklik gösterebilir. Yeni gelişmeleri takip ederek sitenizi bu yönde optimize etmelisiniz. Bundan dolayı da çalışmalar sürekli geliştirilir ve doğal olarak zaman konusunda değişimler yaşanabilir.

Doğru bir tespit yapmak kasten ya da bilinçsizce yapılan negatif SEO çalışmalarının en kritik noktasıdır. SEO danışmanı çalışmaya negatif SEO çalışmasına maruz kaldığını düşündüğü web sitesine gelen bütün dış bağlantıları incelemekle başlar. CRM Medya, bu inceleme sürecini birkaç farklı araç üzerinden gerçekleştirir. Birden fazla araç kullanmamızın sebebi araştırma sürecinde en detaylı bilgilere ulaşarak müşterimize maksimum performans sağlayacak çalışmalar teslim etmektir. Bu araçlar üzerinden gerçekleştirilen analizlerde web sitesinin otoritesini negatif etkileyen bağlantılar tespit edilerek liste haline getirilir ve Google’ın sağladığı reddetme aracı üzerinden paylaşılır. Bunu yapmaktaki amacımız ise web sitemizin otoritesini düşürmek için kasten yapılmış negatif bir çalışma olduğunun ifade edilmesidir. Kısaca CRM Medya, baştan sona bağlantıların analizini derinlemesine yaparak müşterisine bilgi verir ve bu linklerin Google Search Console üzerinden web sitesi ile ilişiğinin kesilebilmesi için Disavow Links Tool üzerinden reddedilmesini sağlayarak çalışmayı tamamlar.

SEO algoritmalarının bir bölümü kullanıcı deneyimi sinyalleri üzerinde kurulmuştur. Bu sadece SEO’da değil. İnternet sitelerimizde reklam çalışmaları yaparken kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak için kullanıcı deneyimi iyileştirilmesi yapılmasını öneriyoruz.

SEO çalışmaları sonuçları genel olarak ortalama 6 ay olduğu söylenmektedir. Fakat bu süre SEO ajansının performansına ve yazılımsal eksikliklerin hızlı bir şekilde yapılmasına da bağlıdır. Yönettiğimiz SEO projelerinde genellikle ilk aydan sonuçları görmeye başlamaktayız.

Raporlamalar hem çalışmaya başlamadan önce sitenizin durumu görmek için hemde her ay sonunda ay içerisinde hangi işlemleri uyguladığımızı, gelecek ay nelerde yapacağımız ve ay içerisindeki sitenizin trafik verilerini paylaşmaktayız.

SEO ajansı seçilirken daha önceki çalışmalardaki başarı durumları, çalışmayı yapacak SEO uzmanının veya ekibin konuda yetkin olması, yapılan çalışmlar Google yönergelerine uyuyor mu? gibi soruları yöneltmelisiniz.

Eğer SEO yapılan internet sitesi Pofuduk Dijital tarafından yapıldıysa teknik düzenlemeler tarafımızca yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda site Pofuduk Dijital tarafından yapılmamış olsa bile teknik düzenlemeler yapılmaktadır.

Dahil olma durumu tamamiyle projenin hizmet kapsamına bağlıdır. Yönettiğimiz projelerde genellikle SEO’ya katkısı olacağı için sitelerin blogları için içerik üretimi gerçekleştiriyoruz.

Arama motoru optimizasyonu yaparak organik trafik elde edilir. Organik trafik diğer alanlara göre zamanla oluşsa da bazı web siteleri için dönüşüm getiren en önemli pazarlama kanallarından biridir.

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal kısmında arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalardır. Organik trafiği arttırmak için yapılan SEO çalışmalarında Teknik düzenlemelerin önemli büyüktür.

Ajanslar, firmalara SEO konusunda danışmanlık veren ve bünyesinde uzmanlar ve danışanlar bulunduran kurumlardır. Ülkemiz SEO yetkinliği az olan kişiler olması sebebiyle firmalar sıkça bir SEO ajansı ile çalışmayı tercih eder.

Teknik SEO’nun bir alt bileşeni olan site hızı, Google’ın algoritmasının kullanıcı deneyimi üzerine oluşturduğu için sitelerin hızlı açılması önemli bir SEO faktörü olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca site hızı Google’ın onayladığınız bir faktördür.

Site dışı optimizasyon çalışmaları için kullanılan backlink, bir web sitesinin başka bir siteye verdiği linke verilen isimdir. Türkçesi geri bağlantılar olarak bilinmektedir.